Kožešinové farmy jsou nesmyslný přežitek. Není potřeba zabíjet zvířata kvůli módě a lidské marnivosti. Věděli jste, že dnes je nejvíce kožešin používáno na tzv. trimy (lemování oděvů), bambule na čepicích či jiné módní ozdoby? Kožešinové farmy jsou neslučitelné s dobrým welfare zvířat. Lišky, norci, psíci mývalovití a další nemají možnost uspokojit svoje přirozené potřeby a tudíž neustále trpí. Zvířata v klecích se navzájem napadají a zraňují i sami sebe. Vyvíjí se u nich stereotypní chování, což je u zvířete jasným indikátorem, že je ve stresu a nepohodlí. A toto vše se děje, jen aby se stali něčím lemem na kabátu nebo bambulí na čepici.
Většina zemí EU chov zvířat pro kožešinu zakázala či omezila. Stále je ale povoleno zvířata množit a zabíjet výhradně kvůli jejich kožešině v těchto zemích: Finsko, Polsko, Litva, Španělsko, Portugalsko, Řecko, Švédsko (pouze norci), Bulharsko a Rumunsko.
Chci vědět víc:
V roce 2019 existovalo 2900 kožešinových farem, na nichž trpěly miliony zvířat. V roce 2021 byl počet farem okolo 1200. Kvůli epidemii SARS-CoV-2 se počet norčích farem v EU snížil na 759. Ty se nacházejí převážně ve Finsku, Polsku, Litvě a Řecku. Ještě před epidemií byli největšími producenty norčích kožešin Dánsko a Nizozemsko, tyto státy však po epidemii COVID-19 uzavřeli téměř všechny norčí farmy. Zatímco v Nizozemsku přijali zákaz kožešinových farem a farmy tak uzavřely nadobro, v Dánsku přijali zákaz pouze dočasný po dobu pandemie. Je načase tento průmysl konečně ukončit. Zde se můžete podívat na mapu zemí, které zakázaly kožešinové farmy: https://www.furfreealliance.com/fur-bans/
V EU jsou na kožešinových farmách nejvíce chováni norci američtí, dále lišky, psíci mývalovití a činčily (v roce 2018 to bylo 34,7 milionů norků, 2,7 milionů lišek, 166 tisíc psíků mývalovitých a 227 tisíc činčil).
Evropská občanská iniciativa (EOI) je jedinečný způsob, jak se mohou Evropané aktivně podílet na úpravě EU legislativy. Je to mechanismus, kterým mohou evropští občané vyzvat Evropskou komisi, aby navrhla novou legislativu k určitému problému.
Chci vědět víc
Na rozdíl od petice se EOI obrací přímo na Evropskou komisi a může tedy vést ke změně legislativy EU. Aby Evropská komise zvážila danou EOI, musí získat podporu nejméně 1 milionu občanů EU formou ověřených podpisů.
Tato EOI vyzývá Evropskou komisi, aby v EU ukončila kožešinové farmy a zároveň prodej kožešinových výrobků.
Více informací o EOI si můžete přečíst na internetových stránkách Evropské komise zde: https://europa.eu/citizens-initiative/_cs
Evropská občanská iniciativa není obyčejná petice právě proto, že pro její platnost je důležité nasbírat 1 milion ověřených podpisů, což vyžaduje prokázání totožnosti. Nemusíte ale mít žádné obavy, protože webové stránky i úložiště dat jsou řádně zabezpečené a zaregistrované podle GDPR. Na základě těchto údajů se pak ověří, že člověk skutečně existuje a nejde o falešný podpis. Svoboda zvířat nezískává ani nevidí vaše číslo občanského průkazu ani cestovního pasu.
Chci vědět víc:
Podrobná pravidla a požadavky na údaje pro evropské občanské iniciativy naleznete zde: https://europa.eu/citizens-initiative/data-requirements_cs
EOI může být podepsána pouze občanem Evropské Unie, který dosáhl volebního věku pro volby do Evropského parlamentu. Češi proto mohou podepsat EOI od 18 let.
Chci vědět víc:
Pokud nesplňujete podmínky pro podpis EOI, můžete přesto pomoci tím, že informace o ní budete sdílet s rodinou, přáteli a na sociálních sítích. Podrobné požadavky a pravidla pro evropskou občanskou iniciativu naleznete zde: https://europa.eu/citizens-initiative/data-requirements_cs